Πέμπτη 6 Σεπτεμβρίου 2012

Παραολυμπιακοί Αγώνες 2012: «Χάλκινος» ο Σταθελάκος!

Ο Πασχάλης Σταθελάκος χάρισε στην Ελλάδα το 8ο μετάλλιο στους 14ους Παραολυμιακούς Αγώνες του Λονδίνου!

Ο Έλληνας Παραολυμπιονίκης στον τελικό της σφαίρας κατηγορίας F40, κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο με βολή στα 12.78. Να θυμίσουμε ότι αυτό είναι το δεύτερο μετάλλιο του Σταθελάκου, καθώς την Τρίτη πήρε το ασημένιο στον τελικό της δισκοβολίας.

Πηγή: onsports.gr

Παραολυμπιακοί Αγώνες 2012: Προκρίθηκε στον τελικό ο Πρώτος

Μετά τον τελικό των 400 μέτρων, ο Γιάννης Πρώτος θα δώσει το «παρών» και στον τελικό των 200 μέτρων κατηγορίας Τ13.

Ο «χάλκινος» Παραολυμπιονίκης του Πεκίνου, ήταν τρίτος στην δεύτερη προκριματική σειρά του αγωνίσματος με 22.70 (εφετινό ρεκόρ), επίδοση η οποία και του επέτρεψε να βρεθεί στον τελικό, που θα πραγματοποιηθεί αύριο το βράδυ.

Παραολυμπιακοί Αγώνες 2012: Έκτος ο Μπαράκας, έβδομος ο Καλόγερος

Με την έκτη θέση στο τριπλούν ολοκλήρωσε ο Θανάσης Μπαράκας τις αγωνιστικές του υποχρεώσεις στους 14ους Παραολυμπιακούς Αγώνες «Λονδίνο 2012».
Ο αθλητής από τη Ρόδο είχε καλύτερο άλμα στα 11.67, που αποτελεί την καλύτερη εφετινή του επίδοση. Τα άλματα του Μπαράκα ήταν 11.18, 11.49, 11.67, άκυρο, 11.52, 11.23.

Με την έβδομη θέση και νέο πανελλήνιο ρεκόρ ολοκλήρωσε ο Παντελής Καλόγερος την παρουσία του στον τελικό της δισκοβολίας F51/52/53.
Ο Έλληνας πρωταθλητής είχε καλύτερη βολή στα 10.06, που μπορεί να μην τον έφερε μέσα στα μετάλλια, ωστόσο του χάρισε μια νέα πανελλήνια επίδοση. Οι βολές του Καλόγερου ήταν: 9.50, 9.93, 9.51, άκυρη, 10.06, 9.61.